Olej lniany idealny do diety de Budwig (bity)

NaturalnieZdrowo-sklep » Olej lniany idealny do diety de Budwig (bity)

  • Olej lniany idealny, bity
    Olej lniany idealny, bity

 OLEJ LNIANY IDEALNY do diety dr Budwig- więcej na stronie MironGroup Sp. z o.o.

 

Olej lniany  - poprzez tłoczenie na zimno małych, brązowych nasion lnu (Linum usitatissimum) otrzymywany jest olej roślinny o żółtawym zabarwieniu i intensywnym, cierpkim zapachu. Znany już w starożytnym Egipcie, do niedawna szeroko wykorzystywany do celów spożywczych i przemysłowych. Jako tłuszcz jadalny stracił na znaczeniu ze względu na stosunkowo wysoką cenę i specyficzny smak. Jako surowiec przemysłowy olej lniany był wykorzystywany ze względu na zdolność polimeryzacji pod wpływem światła i tlenu atmosferycznego.
Proszę zwrócić uwagę na dobór właściwego oleju do diety Budwig. Jeżeli znajdziecie Państwo w sklepach olej lniany stojący na półce, z długim okresem przydatności do spożycia, w jasnej butelce, często bez zamieszczonych proporcji składu omegi-3-omegi-6 i omegi-9, to z pewnością nie jest to produkt przydatny do tej diety.
Wyjaśniam dlaczego:
Zalecany olej przez Dr Budwig to
Olej lniany zimno tłoczony (bity), nieoczyszczony, wysokolinolenowy. Olej lniany wysokolinolenowy to olej z siemienia lnianego, przy którym nie grzebali naukowcy-eksperymentatorzy i dla tego zawiera w swoim składzie min. 50% kwasu alfa-linolenowego tzw. kwasu tłuszczowego typu Omega-3 ( i w proporcji jest go więcej od omegi-6). To właśnie ten kwas tłuszczowy odgrywa kluczową rolę w diecie dr Budwig.
Wysoka zawartość omegi-3 w oleju lnianym-wysokolinolenowym sprawia wiele kłopotów
przemysłowi spożywczemu, przede wszystkim z tego powodu, że kwasy te ulegają pod wpływem światła, powietrza i wyższej temperatury bardzo szybkiemu procesowi utleniania. Czyli muszą być przechowywane w warunkach chłodniczych bez dostępu światła i powietrza.
Te oleje lniane, które jak wspomniałem stoją na półkach sklepowych mają z reguły niską zawartość omegi-3 i to z tego powodu jest mniej podatny na utlenianie, przez co jest bardziej trwały i ma większą wartość handlową, ale niewielką do zastosowania w diecie Budwig.

OLEJ LNIANY IDEALNY do diety dr Budwig jest w każdym wypadku godny polecenia. Tradycyjnie bity w małej wielkopolskiej rodzinnej olejarni.

ZAPAMIĘTAJCIE
Olej nadający się do diety Budwig to:

  • wysokolinolenowy
  • tłoczony na zimno
  • nieoczyszczony, nierafinowany (ale i bez specjalnie dodanych po wytłoczeniu lignanów)
  • bezwzględnie świeży
  • bez dodatków (w tym bez dodatku syntetycznej wit. E).


Nie jest moim celem reklamować producentów olei lnianych, mogę Wam tylko powiedzieć, że znajdziecie rzetelnych producentów i sprzedawców w internecie, którzy zachowują wszelkie procedury w całym procesie od skupu odpowiednich nasion, poprzez produkcję, transport i przechowywanie. Warto wybrać dla siebie bogactwo smaku, aromatów i biologicznej aktywności wśród olei tradycyjnie bitych.

 

Serwis ma charakter informacyjny. Właściciel strony, jak również autorzy tekstów zawartych w serwisie nie mogą ponosić odpowiedzialności i konsekwencji za błędy, wynikające z zastosowania informacji zawartych w treści mających wyłącznie charakter informacyjno - edukacyjny, i w żadnym razie nie mogą być traktowane jako forma konsultacji lekarskiej, terapeutycznej itp.